Ciclisme en xifres
Espanya i Andorra tenen 878 rutes amb GPX, 166 ports, 65 vies verdes i 2.098 clubs ciclistes a bicis.net a 14 d'octubre de 2026. Aquí tens les taules, com les comptem i d'on surt cada dada.
Les xifres es compten cada hora amb les dades del web. Cada taula diu quantes dades compta (n) i a quina data.
Rutes per comunitat
Rutes publicades amb GPX per comunitat autònoma de sortida. Desnivell mitjà, % de gravel i % de vies verdes només amb 8 rutes o més. La més dura és la de més desnivell acumulat.
Rutes per província
Rutes publicades amb GPX per província de sortida. Desnivell mitjà només amb 8 rutes o més.
Els 25 ports més durs
Ports ordenats per desnivell acumulat. Pendent mitjà: desnivell entre distància. Km més dur: el quilòmetre seguit amb més pendent del perfil.
| # | Port | Comunitat | Km | Desnivell (m) | Pendent mitjà | Km més dur | Altitud (m) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Turó de l'Home | Cataluña | 25,0 | 1.505 | 6,0 % | 10,3 % | 1.648 |
| 2 | Port del Comte - Estivella · Solsona | Cataluña | 31,8 | 1.429 | 4,5 % | 13,8 % | 1.926 |
| 3 | Mont Caro | Cataluña | 21,1 | 1.426 | 6,8 % | 23,3 % | 1.432 |
| 4 | Ibañeta - Ortzanzurieta | Navarra | 22,4 | 1.376 | 6,1 % | 15,0 % | 1.561 |
| 5 | Coll de Pal | Cataluña | 18,9 | 1.307 | 6,9 % | 11,2 % | 2.106 |
| 6 | Port de Cabús des d'Escaldes-Engordany | Andorra | 22,5 | 1.269 | 5,7 % | 11,1 % | 2.304 |
| 7 | Alt de l'Angliru des de La Vega (Riosa) | Asturias | 12,5 | 1.260 | 10,1 % | 17,9 % | 1.571 |
| 8 | Port Ainé | Cataluña | 17,9 | 1.205 | 6,7 % | 10,1 % | 1.942 |
| 9 | Port del Comte - Estivella · Sant Llorenç de Morunys | Cataluña | 18,2 | 1.158 | 6,4 % | 14,2 % | 1.925 |
| 10 | Santa Fe | Cataluña | 23,5 | 1.154 | 4,9 % | 7,1 % | 1.306 |
| 11 | Bonaigua · Esterri d'Aneu | Cataluña | 17,5 | 1.125 | 6,4 % | 12,6 % | 2.076 |
| 12 | Port de Cantó · Adrall | Cataluña | 25,5 | 1.124 | 4,4 % | 9,6 % | 1.720 |
| 13 | Montnou | Cataluña | 16,6 | 1.121 | 6,7 % | 12,6 % | 1.760 |
| 14 | La Creueta · Gombrèn | Cataluña | 21,9 | 1.114 | 5,1 % | 8,1 % | 1.923 |
| 15 | La Creueta · La Pobla de Lillet | Cataluña | 21,5 | 1.108 | 5,2 % | 9,2 % | 1.923 |
| 16 | Bonaigua · Vielha | Cataluña | 22,4 | 1.099 | 4,9 % | 7,9 % | 2.076 |
| 17 | Port de Cantó · Sort | Cataluña | 18,4 | 1.089 | 5,9 % | 12,4 % | 1.717 |
| 18 | Moncayo · Tarazona | Aragón | 22,6 | 1.089 | 4,8 % | 11,9 % | 1.569 |
| 19 | Port de Pajares des de Puente de los Fierros | Asturias | 16,5 | 1.086 | 6,6 % | 19,6 % | 1.404 |
| 20 | Otxondo - Gorramendi · Dantxarinea | Navarra | 19,6 | 1.086 | 5,5 % | 10,6 % | 1.063 |
| 21 | Mont Oiz · Gernika | País Vasco | 19,7 | 1.077 | 5,5 % | 15,8 % | 1.019 |
| 22 | Coll d'Ares · Alsamora | Cataluña | 16,4 | 1.068 | 6,5 % | 9,1 % | 1.563 |
| 23 | Coll de Pradell | Cataluña | 14,8 | 1.056 | 7,1 % | 15,3 % | 1.733 |
| 24 | Coll de la Gallina des d'Aubinyà | Andorra | 10,6 | 1.050 | 9,9 % | 19,5 % | 1.910 |
| 25 | Mare de Déu del Mont · Besalú / Beuda | Cataluña | 19,3 | 1.045 | 5,4 % | 13,1 % | 1.104 |
Vies verdes més llargues
65 vies verdes i 2.163 km sense cotxes a bicis.net. Aquestes són les més llargues.
Clubs per província i disciplina
Clubs visibles al directori per província. Un club compta en cada disciplina que practica. Busca club a la teva zona
| Província | Clubs | Carretera | Muntanya | Gravel | Ciclocròs | Pista |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 687 | 687 | 201 | 1 | 0 | 23 |
| Madrid | 434 | 216 | 76 | 0 | 0 | 1 |
| Tarragona | 182 | 182 | 72 | 0 | 0 | 9 |
| Girona | 174 | 174 | 41 | 1 | 0 | 7 |
| Lleida | 121 | 121 | 30 | 1 | 0 | 5 |
| León | 91 | 77 | 77 | 4 | 75 | 76 |
| Valladolid | 84 | 59 | 59 | 1 | 55 | 56 |
| Burgos | 71 | 59 | 60 | 3 | 58 | 57 |
| Salamanca | 70 | 48 | 49 | 0 | 45 | 47 |
| Ávila | 59 | 48 | 48 | 1 | 48 | 48 |
| Zamora | 40 | 29 | 30 | 0 | 29 | 29 |
| Palencia | 37 | 29 | 30 | 3 | 29 | 29 |
| Segovia | 26 | 21 | 21 | 0 | 20 | 21 |
| Soria | 16 | 10 | 11 | 1 | 10 | 10 |
| Andorra | 5 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Espanya i Andorra | 2.098 | 1.764 | 810 | 16 | 369 | 418 |
Botigues i tallers per província
Negocis publicats al directori per província. Un que és botiga i taller compta a les dues columnes.
| Província | Negocis | Botigues de bicis | Tallers | Lloguer de bicis |
|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 228 | 228 | 226 | 20 |
| Madrid | 166 | 165 | 166 | 10 |
| Valencia | 91 | 91 | 90 | 18 |
| Illes Balears | 83 | 80 | 80 | 23 |
| Alicante | 68 | 68 | 68 | 8 |
| Málaga | 61 | 61 | 59 | 21 |
| Girona | 60 | 59 | 60 | 10 |
| Murcia | 56 | 56 | 56 | 23 |
| Gipuzkoa | 49 | 48 | 49 | 5 |
| A Coruña | 49 | 49 | 49 | 2 |
| Asturias | 46 | 46 | 46 | 3 |
| Bizkaia | 44 | 44 | 44 | 2 |
| Sevilla | 42 | 39 | 42 | 3 |
| Santa Cruz de Tenerife | 41 | 40 | 41 | 13 |
| Burgos | 40 | 40 | 40 | 5 |
| Las Palmas | 40 | 39 | 38 | 14 |
| Navarra | 35 | 35 | 35 | 2 |
| Granada | 34 | 34 | 34 | 5 |
| Badajoz | 30 | 30 | 30 | 1 |
| Zaragoza | 30 | 30 | 30 | 2 |
| Pontevedra | 30 | 30 | 30 | 0 |
| Cádiz | 27 | 26 | 27 | 1 |
| Tarragona | 27 | 25 | 25 | 5 |
| León | 24 | 24 | 24 | 2 |
| Cantabria | 22 | 22 | 22 | 0 |
| Valladolid | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Almería | 19 | 19 | 19 | 1 |
| Álava | 18 | 18 | 18 | 1 |
| Lleida | 17 | 17 | 17 | 0 |
| Huesca | 16 | 16 | 15 | 3 |
| Lugo | 16 | 16 | 16 | 1 |
| Salamanca | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Cáceres | 14 | 14 | 14 | 0 |
| Castellón | 14 | 14 | 14 | 1 |
| Albacete | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Jaén | 11 | 11 | 11 | 0 |
| Toledo | 11 | 11 | 11 | 0 |
| La Rioja | 9 | 9 | 9 | 1 |
| Andorra | 9 | 9 | 9 | 1 |
| Ciudad Real | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Córdoba | 8 | 8 | 8 | 1 |
| Segovia | 8 | 8 | 8 | 1 |
| Zamora | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Ourense | 7 | 7 | 7 | 1 |
| Ávila | 6 | 6 | 6 | 0 |
| Palencia | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Teruel | 5 | 5 | 5 | 1 |
| Cuenca | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Huelva | 4 | 4 | 4 | 1 |
| Soria | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Guadalajara | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Ceuta | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Espanya i Andorra | 1.698 | 1.683 | 1.683 | 212 |
Proves per mes i comunitat
Proves publicades que encara no han acabat, per mes de sortida. Mira el calendari
| Mes | Proves | Marxa cicloturista | Cursa | Prova BTT / marató |
|---|---|---|---|---|
| octubre de 2026 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| novembre de 2026 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| desembre de 2026 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| gener de 2027 | 6 | 0 | 6 | 0 |
| febrer de 2027 | 9 | 1 | 5 | 3 |
| març de 2027 | 7 | 1 | 2 | 4 |
| abril de 2027 | 14 | 5 | 4 | 5 |
| maig de 2027 | 8 | 2 | 2 | 4 |
| juliol de 2027 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Comunitat | Proves | La pròxima |
|---|---|---|
| Comunidad Valenciana | 10 | 18 d'octubre |
| Andalucía | 7 | 14 de febrer |
| Galicia | 6 | 14 d'abril |
| Canarias | 4 | 22 de novembre |
| País Vasco | 3 | 31 d'octubre |
| Cataluña | 3 | 14 de novembre |
| Comunidad de Madrid | 3 | 3 de gener |
| Castilla-La Mancha | 3 | 7 de març |
| Islas Baleares | 2 | 27 de gener |
| Extremadura | 2 | 7 de febrer |
| Aragón | 2 | 27 de febrer |
| Castilla y León | 2 | 14 de març |
| Región de Murcia | 1 | 12 de febrer |
| Navarra | 1 | 3 d'abril |
| Asturias | 1 | 29 d'abril |
| La Rioja | 1 | 14 de maig |
| Andorra | 1 | 1 de juliol |
Preu medià de segona mà
Mediana del preu demanat per categoria, només amb 8 anuncis o més. És el que demana qui ven, no el preu final. Mira el que val la teva bici
| Categoria | Anuncis | Preu medià | La quarta part més barata, fins a | La quarta part més cara, des de |
|---|---|---|---|---|
| Muntanya | 98 | 813 € | 450 € | 1.380 € |
| Elèctriques | 47 | 2.160 € | 1.500 € | 2.975 € |
| Carretera | 41 | 1.100 € | 680 € | 2.800 € |
| Accessoris | 17 | 60 € | 20 € | 150 € |
| Components | 8 | 275 € | 140 € | 395 € |
Metodologia
- Comptem el que s'ha publicat a bicis.net cada hora: rutes, ports, vies verdes, clubs, botigues, proves i anuncis. Res no s'estima.
- Amb menys de 8 dades no donem mitjanes, percentatges ni medianes: veuràs «—». Les categories de segona mà amb menys de 8 anuncis no surten.
- Les distàncies i els desnivells surten del traçat de cada ruta. El desnivell es mesura sobre el model del terreny EU-DEM, de 25 m, amb el perfil suavitzat.
- Un port és una pujada senyalitzada a OpenStreetMap o un port de la redacció que puja de manera contínua, almenys 30 m per quilòmetre.
- Una ruta és apta per a gravel si és de gravel o si va sobretot per pista llisa, mesurada tram a tram.
Fonts i atribució
- © col·laboradors d'OpenStreetMap (ODbL)
- EU-DEM 25 m (Copernicus), via OpenTopoData
- Registre d'entitats esportives, Dades obertes de Catalunya
- Registre d'entitats esportives, Dades obertes de la Comunitat de Madrid
- Registre de clubs esportius, Dades obertes de Castella i Lleó
- Federació Andorrana de Ciclisme
Els traçats, els ports, les vies verdes i moltes botigues surten d'OpenStreetMap, amb llicència ODbL. Els clubs, dels registres oficials d'entitats esportives i de la federació andorrana.
Necessites les dades en brut per a un reportatge o un estudi? Escriu-nos a info@bicis.net i ho mirem.
Com citar
bicis.net, «Ciclisme en xifres: Espanya i Andorra», dades a 14 de d'octubre de 2026. https://bicis.net/ca/ciclismo-en-cifras/
Pots fer servir aquestes xifres i textos, també al teu mitjà o al teu estudi, citant bicis.net amb un enllaç: tenen llicència CC BY 4.0.
Si fas servir rutes o mapes, afegeix «© col·laboradors d'OpenStreetMap». Mira el nostre dossier de premsa · Com fem bicis.net